On Friday 9th June, Connect FM was live through the night with results from The General Election, as they happened.

This included on-air bulletins from 3a.m. as well as live Tweets and Facebook coverage.

Check out a recap of the results below…

 

Local Results As They Happened

04:33 – Northampton North: Conservative HOLD

  • Jonathan Bullock, UKIP
  • Michael Ellis, Conservative
  • Sally Keeble, Labour
  • Steve Miller, The Green Party
  • George Smid, Liberal Democrats

04:30 – Northampton South: Conservative HOLD

  • Rose Gibbins, UKIP
  • Jill Hope, Liberal Democrats
  • Andrew Lewer, Conservative
  • Scott Mabbutt, The Green Party
  • Kevin McKeever, Labour

04:15 – Corby: Conservative HOLD

  • Beth MIller, Labour
  • Tom Pursglove, Conservative
  • Steven Scrutton, The Green Party
  • Chris Stanbra, Liberal Democrats
  • Sam Watts, UKIP

04:02 – North East Cambridgeshire: Conservative HOLD

  • Stephen Barclay, Conservative
  • Darren Fower, Liberal Democrats
  • Stephen Goldspink, English Democrats
  • Ruth Johnson, The Green Party
  • Ken Rustidge, Labour
  • Robin Talbot, UKIP

03:52 – Daventry: Conservative HOLD

  • Ian Gibbins, UKIP
  • Chris Heaton-Harris, Conservative
  • Aiden Ramsey, Labour
  • Andrew Simpson, Liberal Democrats
  • Jamie Wildman, The Green Party

03:04 – North West Cambridgeshire: Conservative HOLD

  • Greg Guthrie, The Green Party
  • Ian Ramsbottom, Labour
  • Bridget Smith, Liberal Democrats
  • Shailesh Vara, Conservative
  • John Whitby, UKIP

03:00 – South Holland and The Deepings: Conservative HOLD

  • Julia Cambridge, Liberal Democrats
  • John Hayes, Conservative
  • Voyteck Kowalewski, Labour
  • Nicola Smith, UKIP
  • Rick Stringer, Independent
  • Daniel Wilshire, The Green Party

02:55 – Grantham and Stamford: Conservative HOLD

  • Nick Boles, Conservative
  • Anita Day, Liberal Democrats
  • Barrie Fairbairn, Labour
  • Marietta King, UKIP
  • Tariq Mahmood, Independent
  • Becca Thackay, The Green Party

02:52 – Peterborough: Labour GAIN

  • Stewart Jackson, Conservative
  • Fiona Onasanya, Labour
  • Fiona Radic, The Green Party
  • Beki Sellick, Liberal Democrats

02:21 – Huntingdon: Conservative HOLD

  • Paul Bullen, UKIP
  • Rod Cantrill, Liberal Democrats
  • Jonathan Djanogly, Conservative
  • Dr Nik Johnson, Labour
  • Tom Maclennan, The Green Party

02:17 – Wellingborough: Conservative HOLD

  • Peter Bone, Conservative
  • Jonathan Hornett, The Green Party
  • Chris Nelson, Liberal Democrats
  • Allan Shipman, UKIP
  • Andrea Watts, Labour

00:30 – Kettering: Conservative HOLD

  • Suzanna Austin, Liberal Democrats
  • Philip Hollobone, Conservative (Elected)
  • Rob Reeves, The Green Party
  • Mick Scrimshaw, Labour
No feed items available at this time.

Comments

Leave a Reply